Człowiek jako największa tajemnica natury. Tajemnice natury ludzkiej

Cel:uogólnienie i usystematyzowanie wiedzy uczniów o życiu i przyroda nieożywiona, rozwój wewnętrznej potrzeby miłości do natury.

Zadania: usystematyzowanie wiedzy uczniów o przyrodzie. Pokaż estetyczne, poznawcze, praktyczne znaczenie przyrody w życiu ludzi oraz chęć zachowania i ochrony środowiska. Rozwijaj etykę środowiskową uczniów. Rozwój świadomości środowiskowej uczniów, kształtowanie wysokiego poziomu ich kultury środowiskowej. Promuj potrzebę aktywnego udziału w działaniach ochronnych.

Forma realizacji: dziennik ustny.

Sposób prowadzenia: werbalny, wizualny, ilustrowany.

Warunki przeprowadzenia:szafka ekologiczna.

Wyposażenie: wystawa książek o zwierzętach, roślinach, wystawa rysunków na temat „Człowiek i przyroda”, zdjęcia z zagrożonymi zwierzętami, karty (zielone i czerwone) do gry.

Porady metodyczne na okres przygotowawczy: dzieci uczą się poezji, odbywa się konkurs rysunkowy „Przyroda i człowiek”, uczniowie rysują znaki prawidłowego zachowania w przyrodzie. Prezenter jest nauczycielem, bohaterami są dzieci.

Plan lekcji

I. Moment organizacyjny.

II. Główne etapy lekcji.

  1. Zagadki „Życie - natura nieożywiona”.
  2. Czytanie poezji przez uczniów.
  3. Gra „Ekologiczna sygnalizacja świetlna”.

III. Podsumowanie lekcji.

IV. Odbicie.

Przebieg lekcji

I. Moment organizacyjny.

Nauczyciel: Chłopaki, dzisiaj będziemy magiczny świat Natura. Ten świat jest magiczny i bajeczny, ale bardzo nam znany. Kochasz naturę?

Odpowiedzi dzieci. Tak, bardzo. Tak. Przyroda jest bardzo piękna.

Nauczyciel: Natura jest bogata i różnorodna. Na lądzie, w powietrzu, w wodzie i pod wodą wszędzie wrze życie. To życie jest pełne tajemnic, tajemnic, cudów.

Raz, zgromadziwszy się ostatnimi siłami,
Pan stworzył piękną planetę.
Nadał jej kształt dużej kuli

I zasadziłem tam drzewa, kwiaty,
Zioła o niespotykanej dotąd urodzie.
Zaczęło tam mieszkać wiele zwierząt.
Węże, słonie, żółwie i ptaki.
Oto prezent dla ciebie, ludzi, własnych,
Zaorać ziemię, siać chleb.
Odtąd pozostawiam wam wszystkim -
Zajmij się tą świątynią!

Nauczyciel: (Nauczyciel czyta słowa V.A. Suchomlinskiego)

„Są kraje na świecie, w których przyroda jest jaśniejsza niż nasze pola i łąki, ale rodzima natura ich ziemi jest najdroższa. Trzeba tylko zobaczyć, jak wiosną drzewa przykrywa się białym kocem, jak pszczoły latają nad złotymi dzwoneczkami chmielu, jak sypie się jabłka i czerwone pomidory - wszystko to należy przeżywać jako radość, jak pełnię życia duchowego. Niech twoje dzieciństwo zostanie wspominane w jasnym słońcu: ogród w białej sukni kwitnącej, niepowtarzalny dźwięk harfy pszczół nad polem gryki, błękitne niebo ze stadem żurawi nad horyzontem, szkarłatny zachód słońca, smukłe topole przy drodze - niech to wszystko pozostawi niezatarty ślad na sercu. "

II. Główne etapy lekcji.

1. Zagadki „Żywa - nieożywiona natura”.

Nauczyciel:"Natura i człowiek!" To właśnie ten temat skłonił nas dzisiaj do ponownego przemyślenia, refleksji nad tak ważną kwestią, jak ochrona przyrody. Aby chronić przyrodę, trzeba ją dobrze znać. Ale, jak znasz naturę, teraz sprawdzimy. Zapraszam do rozwiązywania zagadek przyrody ożywionej i nieożywionej. Masz na stołach karty - figury kwadratu i koła, powiem ci zagadki, odpowiadasz i podnosisz karty. Jeśli żywa natura, pokaż okrąg, martwy - kwadrat.

Lecą bez skrzydeł
Biegają bez nóg
Płyną bez żagli. (Chmury)

W bogatych ubraniach
Oślep się,
Mieszka bez okna
Nie widziałem słońca. (Kret)

Rodzice i dzieci mają wszystkie ubrania wykonane z monet. (Ryba)

Nie woda, nie sucha:
Nie możesz pływać łodzią
I nie możesz chodzić stopami. (Bagno)

Na zielonym sznurku białe dzwoneczki. (Konwalie)

Biały groszek na zielonej nodze. (Konwalie)

Mieszkam pod dachem
Strasznie jest nawet patrzeć w dół.
Mógłbym być wyższy
Gdyby znaleziono tam tylko dachy. (Sopel lodu)

Muchy - wyje, siada - kopie ziemię. (Pluskwa)

Zawsze rano upadam
Nie deszcz, nie gwiazda -
I błyszczy w łopianach
Na obrzeżach i łąkach. (Rosa)

Zamieszkuje morza i rzeki,
Ale często lata po niebie.
I jak ona jest znudzona lataniem,
Ponownie upada na ziemię. (Woda)

Jest w swojej leśnej komnacie
Nosi pstrokatą szatę.
On leczy drzewa,
Puk - i łatwiej. ( Dzięcioł)

Zarya-zarynitsa, czerwona dziewica,
Chodziłem po polu, zgubiłem klucze.
Widziałem miesiąc - nie podniosłem go,
Słońce zobaczyło i wzeszło. (Gwiazdy)

Dzbanki i spodki nie toną ani nie pękają. (Lilie wodne)

Panie, ale nie wilk,
Uszaty, ale nie zając,
Z kopytami, ale nie z koniem. (Osioł)

Wyglądają bardzo cudownie!
Tatuś ma loki na fali
A mama chodzi z fryzurą
Na co się obraża? (Lew)

Dorastała - zapuściła ogon,
Miała na sobie ciemną sukienkę.
Urósł - stał się zielony,
Ogon zmieniłem na wiosła. (Żaba)

Cały dzień łapię robaki
Jem robaki, robaki,
Nie odlatuję na zimę
Mieszkam pod gzymsem. ( Wróbel)

2. Czytanie poezji przez uczniów.

Nauczyciel: Wiersze o naturze to przede wszystkim wiersze piękne i życzliwe, które odwracają uwagę od trosk życia i dają poczucie spokoju. Zawsze fascynowały mnie piękne wiersze o przyrodzie, o porach roku, o wiośnie, o lecie, o jesieni io zimie.

Uczeń:

To smutny czas! Urok oczu!
Twoje pożegnalne piękno jest mi przyjemne -
Uwielbiam bujne więdnięcie natury,
Szkarłatne i pokryte złotem lasy,
W ich baldachimie słychać hałas i świeży oddech,
Niebiosa są pokryte falującą mgłą,
I rzadki promień słońca i pierwsze mrozy,
I odległe, szare zimowe zagrożenia ... (Aleksander Puszkin)

Uczeń:

Idę samotnie smutny:
Jesień jest blisko.
Z żółtym liściem w rzece
Lato opadło. Rzucam mu kółko
Twój ostatni wieniec.
Tylko lata nie da się uratować
Jeśli dzień jest jesień. (Novitskaya G.M.)

Uczeń:

Biała brzoza
Pod moim oknem
Pokryty śniegiem
Jak srebro.

Na puszystych gałęziach
Ze śnieżną obwódką
Pędzle zakwitły
Biała grzywka.

I jest brzoza
W sennej ciszy
A płatki śniegu płoną
W złotym ogniu

I leniwie świt
Spacerować
Posypuje gałęzie
Nowe srebro. (Siergiej Jesienin)

Nauczyciel: Kto zna wiersze o porach roku? Jakie znasz pory roku?

Odpowiedzi dla dzieci. Wiem i wiem. Spadek. Zimowy. Lato. Wiosna.

Imię, chłopaki,
Miesiąc w tej zagadce tutaj:
Jego dni są krótsze niż wszystkie dni,
Wszystkie noce są dłuższe niż noc.

Na pola i łąki
Śnieg padał aż do wiosny.
Minie tylko nasz miesiąc
Świętujemy Nowy Rok.
Cały rok.

Odpowiedzi dla dzieci. Grudzień.

Dzieci czytają poezję.

Uczeń:

Otwieranie kalendarza -
Rozpoczyna się w styczniu.
W styczniu, w styczniu
Na podwórku jest dużo śniegu.

Śnieg - na dachu, na werandzie.
Słońce jest na niebieskim niebie.
W naszym domu piece są ogrzewane
Dym unosi się w niebo ... (S. Marshak)

Uczeń:

Śnieg topnieje, a lód topnieje
Zbliżają się wakacje mamy.
Daje mamie borsuka
Kilka gałęzi palmowych.

Uczeń:

Kwiecień, kwiecień!
Krople dzwonią na podwórku.
Przez pola płyną strumienie
Na drogach są kałuże.

Niedługo wyjdą mrówki
Po zimowym mrozie.
Niedźwiedź się zakrada
Przez posusz.

Ptaki zaczęły śpiewać piosenki,
I przebiśnieg zakwitł. ( S.Marshak)

Uczeń:

„Nie ma lepszej ojczyzny”.
Zhura - Zhura - Crane!
Przeleciał przez sto lądów.

Latałem dookoła, chodziłem
Skrzydła, nogi pracowały.
Zapytaliśmy żurawia:
- Gdzie jest najlepsza kraina?
- odpowiedział lecąc:
- Nie ma lepszej ojczyzny! ( Platon Voronko)

Uczeń:

Rozpoznajesz paziowatych z daleka
Słoneczne, tropikalne piękno:
Zamiatany po zboczu mrówki
I siedział na dmuchawcu przy autostradzie.

Uderzenie sieci - i słychać w niej głośny szelest.
Och, żółty demonie, jak się trzęsiesz!
Boję się złamać postrzępione krawędzie
I najcieńsze czarne ogony.

Cel - ale gałęzie będą przeszkadzać;
Machasz - ale on błysnął i był,
I wylewa się z odwróconej siatki
Tylko zerwane krzyże kwiatów ... (V.V. Nabokov)

Nauczyciel: Nie ma na Ziemi osoby, której życie nie jest związane z naturą. Jednak każdego dnia coraz bardziej potrzebuje ochrony.

Drzewo, kwiat i ptak
Nie zawsze wiedzą, jak się bronić.
Jeśli zostaną zniszczone,
Będziemy sami na tej planecie.

3. Gra „Środowiskowe światła drogowe”.

Wychowawca: Masz w rękach zielone i czerwone kartki. Przeczytam ci wiersze, a ty wybierzesz poprawną odpowiedź i podnosisz niezbędne kółko: zielony - pomagasz naturze, czerwony - jasne jest, że szkodzisz jej.

Pięć zielonych żab
W pośpiechu wpadam do rzeki.
A chłopaki nie kłamią
Złap słoik z żabami.
Niech żaba mieszka w domu
Jest lepsza tutaj niż na zewnątrz. (Czerwony)

Wiewiórka zabita!
Na śniegu
Leżała rozciągnięta
Jakby nadal biegła ...
Tak, nagle zamarł w biegu. (Czerwony)

Złapałem konika polnego
Włożyłem to do słoika z ziołem.
Niech pokaże, jak pęka
Jak porusza wąsami. (Czerwony)

Posadziłem drzewo
Na moim podwórku
Niech rośnie zieleń
Arkusz rzeźbiony, arkusz rzeźbiony.
Podlewanie drzewa
Często tak jest.
Aby w końcu tak się stało
Dał nam owoce. (Zielony)

Na pustyni lasu, na pustyni zieleni,
Zawsze zacienione i wilgotne.
W stromym wąwozie pod górą
Oczyściliśmy lodowatą wiosnę. (Zielony)

Podlewamy razem kwietniki,
Wyrywamy trawę na zakład.
Dlaczego tego potrzebujemy?
Aby nasze podwórko było piękne. (Zielony)

Przynieśli szyszki z lasu,
Nosimy worek żołędzi
Znaleźli kolczyki z brzóz.
Aby zasadzić nowy las (Zielony)

Idziemy, spacerujemy po łące,
Zbieramy według kwiatów:
Czerwony biały, niebieski kolor,
Wspaniały bukiet. (Czerwony)

Ostry, zielony
Ścięty siekierą
Pachnąca z lasu
Przychodzi do naszego domu. (Czerwony)

Poszukam w oknie
I groszek
I fiołki i pelargonie.
Spróbuj sam. (Zielony)

Jedziemy samochodem
I dumny z tego, jak pięknie
Z tyłu kłębi się dym.
Kolano-kolano-kolano! Gdzie biegniemy? (Czerwony)

Rzucamy butelkami i puszkami na wędrówkę,
Śmieci nie rozkładają się w naturze.
Przybył rok później na polanę
I znaleźli wysypisko. (Czerwony)

Nauczyciel:

Mieszkamy w tej samej rodzinie
Śpiewamy w jednym kręgu.
Chodź w jednej formacji,
Leć jednym lotem.

Oszczędzajmy
Rumianek na łące
Lilia wodna na rzece
I żurawiny na bagnach.

Nauczyciel:

Jak jabłko na talerzu
Mamy jedną Ziemię.
Nie spiesz się, ludzie
Zeskrob wszystko do samego dna.

Nic dziwnego
Do ukrytych skrytek
Splądruj całe bogactwo
Dla przyszłych pokoleń.

III. Podsumowując wyniki wydarzenia.

Nauczyciel: Mam nadzieję, że dzisiejsza lekcja nie pozostawiła nikogo obojętnym. Jestem pewien, że kochasz naturę, kochasz swoją ziemię. Jest tak wiele pięknych wierszy o naturze, które pokazują nam, że poetę i naturę łączy jakaś głęboka, wewnętrzna więź. Analizując wiersze poetów, można dojść do wniosku, że człowiek jest tylko częścią natury. I w żadnym wypadku on (mężczyzna) nie powinien jej zniewalać, wyczerpując wszystkie jej wnętrzności. Rosyjscy poeci zaszczepili całemu ludowi, że natura jest piękna, jest wszystkim, jest przedmiotem, a nie przedmiotem.

Narysujmy obrazki i plakaty na temat: „Ochrona przyrody to sprawa każdego człowieka”, „Człowiek i przyroda”. Dzieci rysują obrazki. A także dzieci zaproponowały napisanie zasad postępowania w celu ochrony naszej natury.

Metodyczne porady dla organizatorów i dyrektorów: lepiej zorganizować imprezę w biurze. Zaprojektuj wystawę rysunków i plakatów o przyrodzie. Aby stworzyć emocjonalny nastrój grupy, możesz użyć akompaniamentu muzycznego (głosy ptaków, zwierząt, odgłosy natury itp.).

Porady metodyczne na najbliższy okres: studentom można polecić dodatkową literaturę na temat ochrony środowiska.

Nauczyciel: Chłopaki, chociaż nasza lekcja się skończyła, kiedy przychodzicie do lasu lub parku, pamiętajcie, że zwierzęta to nasi młodsi bracia. Nie krzywdź ich! Doceń je i pamiętaj, że niektóre są gatunkami bardzo rzadkimi i zagrożonymi wyginięciem. Zapraszam do rysowania obrazków i plakatów na temat: „Ochrona przyrody to sprawa każdego człowieka”, „Człowiek i natura”. Ponadto na stoisku zawieszone są obrazy i plakaty, aby zapoznać innych z zasadami zachowania się w przyrodzie. Podsumowując wyniki lekcji, nauczyciel dziękuje dzieciom za udział, za znakomite przeczytane wiersze, za plakaty i rysunki. A także za ich ideę zasad ochrony przyrody. Świętuje jasne momenty rysowania każdego dziecka, nie pomijając popełnionych błędów.

Lista referencji

  1. Ananiev V.A. Nauczanie podstaw ochrony przyrody w szkoła Podstawowa... - Tomsk, 1994
  2. Kasatkina N.A. Biologia. Klasy 6-7: lekcje niestandardowe i zajęcia pozalekcyjne. Wołgograd. "Nauczyciel". 2007.
  3. Yu.V. Novikov Natura i człowiek. - M .: Edukacja, 1991.
  4. Zbiór poezji. Wołgograd. "Nauczyciel". 2003.
  5. Wiersze rosyjskich poetów o naturze. Pory roku. - M .: 1981.

    Co to jest człowiek?

    Człowiek i jego życiowe potrzeby.

    Człowiek i podstawowe uporządkowanie jego natury.

Co to jest człowiek?

Bardziej słuszne byłoby postawienie pytania nie „czym jest człowiek?”, Lecz „kim jest człowiek?”, Skoro człowiek nie jest rzeczą i nie można go tak samo zdefiniować, jak ma to miejsce przy określaniu wytworów przyrody czy przedmiotów produkcji. Jednak bardzo często osoba jest uważana za dokładnie rzecz, kiedy mówi - jest to pracownik, lekarz, nauczyciel, inżynier itp., Czyli definiują osobę zgodnie ze swoim rola społecznautożsamiany ze swoją funkcją zawodową w społeczeństwie.

Ale osoba nie jest rzeczą, ale Żyjąca istota, który można zrozumieć dopiero w długim procesie jego rozwoju. W żadnym momencie swojego życia nie jest jeszcze tym, kim może się stać i tym, czym być może się stanie. Zatem osoba nie jest rzeczą, ale procesem życia. Najważniejszym aspektem definiowania osoby jest to, że jej myślenie może wykraczać poza zaspokajanie jej potrzeb. Dla człowieka myślenie nie jest tym, czym jest dla zwierzęcia: jest nie tylko środkiem do osiągnięcia pożądanych korzyści, ale także sposobem odkrywania własnego bytu w świecie, niezależnie od przywiązań i antypatii. Innymi słowy, człowiek ma nie tylko obiektywne myślenie, jak zwierzę, ale także umysł, za pomocą którego może pojąć prawdę. Jeśli człowiek kieruje się rozumem, musi robić wszystko dla dobra siebie, społeczeństwa, swojej istoty, zarówno cielesnej, jak i duchowej.

Ponieważ osoba nie jest rzeczą, którą można opisać z zewnątrz, można ją zdefiniować jedynie z punktu widzenia osobistego doświadczenia samej ludzkości. I sformułowanie pytania „Kim jest człowiek?” nieuchronnie prowadzi do pytania "Kim jestem?" A jeśli nie chcemy traktować osoby jako rzeczy, to pytanie „Kim jestem?” odpowiedź jest tylko jedna - człowiek.

a) Każdy człowiek koncentruje się na pewnych wartościach - społecznych, moralnych, psychologicznych i innych. Jak przekonać się, że droga, po której porusza się ta lub inna osoba, została przez niego wybrana na poważnie i od dawna i że nie odwróci się z niej pod wpływem jakichkolwiek okoliczności? Czy jest taki moment w procesie życia, który należy uznać za szczyt, kulminację w kształtowaniu się osobowości, o którym można słusznie stwierdzić, że w tej chwili człowiek jest dokładnie tym, czym jest, a teraz już nigdy się nie zmieni? Oczywiście ze statystycznego punktu widzenia takie stwierdzenie jest możliwe w przypadku wielu osób. Ale czy można to przypisać każdemu człowiekowi aż do jego śmierci i czy on sam może sobie powiedzieć, że nie zmieniłby się, gdyby warunki życiowe były inne lub gdyby żył dłużej na świecie?

Nauki religijne, które opowiadają o stworzeniu świata i człowieka, niosą w świecie ideę boskiego pochodzenia człowieka, obecności w nim cech charakterystycznych dla Boga, ponieważ Bóg stworzył człowieka „na swój obraz i podobieństwo”. Sytuacja ta bardzo zobowiązuje, ale zaczynając od pierwszego przedstawiciela rasy ludzkiej, ludzie nie zawsze odpowiadają boskiemu modelowi, nawet w indywidualnych przejawach, nie wspominając w ogóle, i często wykazują negatywną esencję.

Być może dlatego teoria Darwina, która uzasadnia naturalny wygląd gatunku ludzkiego (takiego jak człowiek), jest tak aktywnie poszukiwana i na masową skalę. W końcu zasady zwierzęce nie są tak rzadkie w ludziach i ich działaniach, pomimo ich zdolności myślenia. Zapewniono dalszą ewolucję aktywność zawodowa człowiek.

Ale „człowiek jest istotą sprzeczną”. Rzeczywiście, nawet ta uznana doktryna darwinowska budzi poważne wątpliwości. Wątpiący naukowcy - nie-idealiści argumentują, że to nie praca przyczyniła się do przemiany małpy w człowieka. Te obszary kontynentu afrykańskiego, na których znaleziono ślady pierwszego człowieka, są wyjątkowe, ponieważ to na nich odkryto złoża uranu. W ten sposób promieniotwórcze oddziaływanie na małpy człekokształtne zapewniło miliony lat temu ulotne procesy mutacyjne, a zatem nie ewolucyjne, ale rewolucyjne przejście od małpy do nowego gatunku biologicznego - człowieka.

Czy ta hipoteza kiedykolwiek zostanie wiarygodnie bardziej uzasadniona i potwierdzona - nie wiadomo, czy stanie się powszechna - czas pokaże. W międzyczasie pojawienie się Człowieka na Ziemi pozostaje nierozwiązaną tajemnicą.

Aby określić istotę osoby, możesz wybrać inne kryteria - dwa rodzaje pasji i popędów. Pierwszy rodzaj popędów pochodzenia biologicznego dotyczy prawie w równym stopniu wszystkich ludzi. Obejmuje to potrzebę przetrwania, która wiąże się z potrzebą jedzenia i picia, potrzebą bezpieczeństwa, jakąś formą zabezpieczenia społecznego, czy wreszcie (w znacznie mniejszym stopniu) potrzebą seksu.

Inne pasje nie mają biologicznych korzeni, dlatego są różne dla każdego człowieka. Ich pojawienie się wiąże się z różnymi strukturami społecznymi. Należą do nich: miłość, radość, współczucie, solidarność, zazdrość, wyrzuty sumienia, nienawiść, zazdrość, rywalizacja, karczowanie pieniędzy, próżność, zemsta itp.

W przeciwieństwie do pasji uwarunkowanych biologicznie, tak zwane popędy uwarunkowane „społecznie” są wytworem określonej epoki.

Jeśli ktoś chce, aby jego działania były rozsądne, nie powinien pozwalać, by jego irracjonalne pasje szaleje. Intelekt pozostaje taki, nawet jeśli przypisuje mu się negatywną rolę. Rozum pozwala poznać rzeczywistość taką, jaka jest, a nie to, co chcemy widzieć w interesie naszej sprawy, a zatem okazuje się słuszna tylko o tyle, o ile zwycięża nad irracjonalnymi namiętnościami, to znaczy o tyle, o ile człowiek staje się rzeczywiście osobą, a ślepy namiętności przestają być główną siłą napędową jego zachowań.

Najbardziej uderzającą cechą ludzkiego zachowania jest niesamowita głębia pasji i manifestacja ludzkiej siły.

Powszechnie uważa się, że ludzkie możliwości są nieograniczone. Badanie ludzkich zachowań na przestrzeni wieków pokazuje, że praktycznie nie ma czegoś takiego, co byłoby poza zasięgiem człowieka - nawet najbardziej zwykli ludzie, nie wspominając o szczególnie utalentowanych. Ponieważ człowiek jest obdarzony rozumem, jest w stanie krytycznie analizować swoje doświadczenie, aby zrozumieć, co przyczynia się do jego rozwoju, a co przeszkadza. Dąży do jak najbardziej harmonijnego rozmieszczenia wszystkich swoich sił fizycznych i duchowych, aby osiągnąć stan dobrobytu. Przeciwieństwem dobrego samopoczucia jest depresja lub depresja. Radość, szczęście jest wytworem inteligencji, depresja jest konsekwencją niewłaściwego stylu życia.

Jest wielu ludzi, którzy nigdy w życiu nie doświadczyli szczęścia, ale nie ma ludzi, którzy nigdy nie cierpieli. I bez względu na to, jak ludzie próbują wyprzeć swoje doświadczenia ze świadomości, jest mało prawdopodobne, że uda się znaleźć osobę, która przeżyłaby życie bez cierpienia. Empatia jest nierozerwalnie związana z miłością do osoby. Tam, gdzie nie ma miłości, nie może być empatii. Przeciwieństwem empatii jest obojętność, którą w wielu przypadkach można określić jako stan patologiczny o charakterze schizoidalnym. A to, co nazywa się miłością do jednej osoby, często okazuje się po prostu uzależnieniem. „Kto kocha tylko jedną osobę, nikogo nie kocha” (E. Fromm).

Człowiek rodzi się jako wybryk natury, będąc w naturze i jednocześnie ją przekraczając. Zamiast instynktów musi szukać zasad, według których będzie działał i podejmował decyzje. Musi mieć system orientacji, który pozwoli mu stworzyć logiczny obraz świata jako warunku konsekwentnych działań. Jest zmuszony walczyć nie tylko z takimi niebezpieczeństwami jak śmierć, głód, zadawanie bólu, ale także z innym niebezpieczeństwem, szczególnie ludzkim: chorobą psychiczną. Innymi słowy, musi się bronić nie tylko przed niebezpieczeństwem utraty życia, ale także przed niebezpieczeństwem utraty zmysłów.

Człowiek urodzony w opisanych powyżej warunkach naprawdę oszalałby, gdyby nie znalazł systemu odniesienia, który w takiej czy innej formie pozwala mu czuć się w świecie jak u siebie w domu i uniknąć poczucia całkowitego bezpieczeństwa, dezorientacji i izolacji od źródeł. Istnieje wiele sposobów, w jakie dana osoba może znaleźć rozwiązanie problemu, jak pozostać przy życiu i zachować zdrowie psychiczne. Niektórzy są lepsi od innych. Słowo „lepszy” oznacza ścieżkę, która przyczynia się do wzrostu siły jasności, radości, niezależności, a słowo „gorszy” oznacza coś przeciwnego. Jednak znalezienie odpowiedniego rozwiązania jest ważniejsze niż znalezienie lepszego rozwiązania.

b) Niektórzy antropolodzy i inni badacze człowieka doszli do wniosku, że człowiek jest nieskończenie plastyczny. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że tak jest, tak jak on może jeść albo mięso, albo warzywa, albo jedno i drugie; może być zarówno niewolnikiem, jak i wolnym; żyć w potrzebie lub dostatku; żyj w społeczeństwie ceniącym miłość lub w takim, w którym ceni się destruktywność.

Rzeczywiście, człowiek może zrobić prawie wszystko, a może lepiej powiedzieć, że porządek społeczny może zrobić prawie wszystko z osobą. Ważne jest tutaj słowo „prawie”. Nawet jeśli porządek społeczny może zrobić z człowiekiem wszystko: zagłodzić go, torturować, uwięzić lub nakarmić - nie można tego zrobić bez pewnych konsekwencji wynikających z samych warunków życia człowieka. Całkowicie pozbawiony wszelkich bodźców i przyjemności, osoba będzie niezdolna do wykonywania pracy, zwłaszcza wykwalifikowanej. Kiedy nie zostanie ich całkowicie pozbawiony, to jeśli zostanie zamieniony w niewolnika, będzie miał skłonność do buntu; jeśli jego życie jest zbyt nudne, będzie miał tendencję do wściekłości; jeśli zostanie zamieniony w samochód, najprawdopodobniej straci wszelką kreatywność. Pod tym względem człowiek niczym się nie różni od zwierząt, niektóre zwierzęta można umieścić w zoo, ale nie wydadzą potomstwa, inne wpadną w szał, choć w zasadzie nie były zaciekłe.

Historia rozwoju człowieka precyzyjnie pokazuje, co można z człowiekiem zrobić, a co jest jednocześnie niemożliwe.

Każda zmiana modelu społecznego grozi utratą pewności siebie, ponieważ dość często cały krąg jego relacji z rzeczywistością jest zapośredniczony przez fikcję, która jest przedstawiana jako rzeczywistość. Im wyższa jest jego zdolność do samodzielnego pojmowania rzeczywistości, a nie tylko w postaci sumy informacji, które dostarcza mu społeczeństwo, tym bardziej czuje się pewny siebie; im mniejsza zależność od zgody społeczeństwa, tym mniej niebezpieczne dla niego zmiany społeczne.

Człowiek jako człowiek posiada wrodzoną skłonność do poszerzania swojej wiedzy o rzeczywistości, a tym samym do zbliżania się do prawdy.

Człowiek ma nie tylko umysł i potrzebę systemu orientacji, który pozwoli mu odnaleźć sens w otaczającym go świecie i go wyposażyć. Ma też duszę i ciało, które potrzebuje emocjonalnego przywiązania do świata - do człowieka i natury. Zwierzęta otrzymują połączenia ze światem, za pośrednictwem instynktów. Ludzie, w przeciwieństwie do zwierząt, mają kilka alternatywnych pomysłów na tworzenie takich połączeń. Mogą być różne, ale jednym z nich, którego człowiek szczególnie potrzebuje, aby nawiązać połączenie ze światem, zachować zdrowie psychiczne, jest jakiekolwiek przywiązanie do bliskich mu osób, do natury itp., Z którymi będzie czuł się pewnie. ...

„Pierwszorzędną więź”, która jest naturalna i konieczna dla dziecka, jest więź z matką. Będąc związanym z naturą, matką, ojcem, człowiekowi naprawdę udaje się czuć na świecie jak w domu, ale jeśli te przywiązania są przedłużone, płaci on wygórowaną cenę za tę niezawodność swoją podległością, zależnością, niezdolnością do pełnego rozwoju umysłu i zdolnością do kochania innych ludzi i natury ... Pozostaje dzieckiem nawet wtedy, gdy powinien był być dorosły. Jeśli dana osoba znajdzie lepszy sposób, by czuć się na świecie jak w domu, rozwinie się nie tylko jego intelekt, ale także umiejętność odczuwania uczucia bez poddania się, intymności bez tłumienia, umiejętność poczucia się jak w domu, ale nie w zamknięciu.

W drugim tysiącleciu przestali szukać rozwiązania problemu ludzkiej egzystencji w powrocie do natury, w ślepym posłuszeństwie osobowości ojca, stwierdzając, że człowiek może czuć się w świecie jak u siebie w domu i przezwyciężyć uczucie przerażającej samotności poprzez osiągnięcie pełnego rozwoju swojej ludzkiej siły, zdolności kochania, używania rozumu , twórz piękno i ciesz się nim, dziel się swoim człowieczeństwem ze wszystkimi sąsiadami. Ta nowa wizja została głoszona przez buddyzm, judaizm i chrześcijaństwo.

Nowa więź, która pozwala człowiekowi poczuć jedność ze wszystkimi ludźmi, różni się zasadniczo od uległego przywiązania do ojca i matki - jest harmonijną więzią braterstwa, w której solidarność i więzi międzyludzkie nie są niszczone ani emocjonalnie, ani intelektualnie przez ograniczenia wolności. Dlatego braterstwo nie jest kwestią subiektywnych preferencji. Tylko ona jest w stanie zaspokoić dwie podstawowe potrzeby człowieka: być blisko połączonym, a jednocześnie być wolnym; być częścią całości i być niezależnym. Takiej metody rozwiązywania problemów doświadczyło wiele osób i grup, zarówno religijnych, jak i świeckich, które były i potrafiły rozwijać więzi solidarności wraz z nieograniczonym rozwojem indywidualności i niezależności.

Wolność to cecha bycia w pełni humanizowanym. Miłość, czułość, inteligencja, zainteresowanie, integralność i tożsamość - wszystkie zapewniają wolność. Wolność polityczna jest warunkiem wolności człowieka tylko o tyle, o ile przyczynia się do rozwoju tego, co specyficznie ludzkie. Jeśli ktoś zostanie uwięziony, stanie się albo uległy i pozbawiony życia, albo będzie agresywny i agresywny. Jeśli się nudzi, stanie się bierny i obojętny na życie. Jeśli zostanie zredukowany do poziomu karty perforowanej, straci swoją oryginalność, kreatywność, zainteresowania. Wiecznym stanem człowieka jest pragnienie dobra, miłości, sprawiedliwości.


Ciało ludzkie jest jedną z największych tajemnic, ponieważ dziś nie możemy z całą pewnością powiedzieć, jak działa mózg ani jak działa układ krążenia. Tylko teoretycznie rozumiejąc zasadę działania, człowiek nie jest w stanie wyleczyć chorób pomimo masy leków i urządzeń, a tym bardziej nie potrafimy wyjaśnić niektórych anomalii, które występują dość często. Dlaczego niektórzy ludzie mają wydłużoną czaszkę lub co wpływa na proces tworzenia się płodu po zapłodnieniu i dlaczego niektórzy ludzie mają znaczące różnice antropologiczne od innych?

Obraz wysokiego lub przeciwnie, nie wyższego niż dziesięcioletnie dziecko stworzenia, ale zawsze z wydłużoną czaszką i ogromnymi oczodołami, bez brwi, jest prawdopodobnie znany każdemu. Jest często używany przez reżyserów w filmach science fiction, a także pojawia się w kronikach filmowych słynnego incydentu w Roswell, kiedy wojsku rzekomo udało się zestrzelić kosmiczny latający spodek. W jaki sposób jednak tacy ludzie trafili do grobów, które według najbardziej konserwatywnych szacunków mają nawet do dziesięciu tysięcy lat? Współczesna ludzkość powstała około pięciu tysięcy lat temu, dlatego po znalezieniu takich szczątków oficjalna nauka natychmiast klasyfikuje je jako anomalie, to znaczy osoba urodziła się z odchyleniami, ale jeśli istnieje cały cmentarz takich szczątków, jak można to wyjaśnić? Wersja o kosmitach też tu nie pasuje, ponieważ jest mało prawdopodobne, aby technicznie wyprzedzając ziemian, obcy zakopali swoich zmarłych na obcej planecie, ubierając ich w jakieś szmaty.

Ale fakt, że właściciele wydłużonych czaszek mogli być wynikiem związku między kosmitami a ziemskimi samicami, został potwierdzony badaniami. Naukowcy przeprowadzili serię eksperymentów i odkryli, że ich nić DNA znacznie różni się od ludzkiego i ma bardziej złożoną strukturę. Już dziś badacze twierdzą, że w rzeczywistości jest to rasa prehistoryczna, która istniała na długo przed pojawieniem się obecnego Homo sapiens. Wskazuje na to również znalezienie szczątków na całej planecie, a nie tylko w jednym regionie. Jak mogą być powiązane pochówki zlokalizowane w Ameryce Północnej i Afryce? Oczywiście jednym z wyjaśnień może być zwyczaj specjalnego wydłużania czaszki, który wciąż istnieje wśród niektórych narodów. Podobnie jak w niektórych plemionach szyje dziewcząt wydłużane są metalowymi pierścieniami, zwiększając ich liczbę wraz z wiekiem, tak czaszka jest zdeformowana przez zaciśnięcie jej na deskach i noszenie takiej konstrukcji przez długi czas na głowie.

Naukowcy zasugerowali, że chcąc zaludnić martwą Ziemię, kosmici, którzy przybyli z odległej galaktyki, na podstawie DNA własnego i małpy, stworzyli hybrydę przystosowaną do życia w lokalnych warunkach. Na poprawność tej wersji wskazuje również fakt, że u wielu gatunków małp człekokształtnych, w szczególności u goryli, czaszka ma podobny wydłużony kształt. Powstała rasa szybko rozprzestrzeniła się po całym świecie, a wiedza zdobyta od obcych twórców pozwoliła jej przedstawicielom zająć czołową pozycję, chociaż tylko pojawiający się wówczas neandertalczycy z trudem mogli konkurować na poważnie.

Nawet dziś naukowcy znajdują wiele artefaktów wskazujących, że ludzie z wydłużonymi czaszkami wykorzystali wszystkie zdobycze cywilizacji, które pojawią się w dzisiejszej ludzkości dopiero za kilka tysięcy lat. Koło, gliniane, a nawet miedziane naczynia, a także pisanie na glinianych tabliczkach - wszystkie te tajemnicze stworzenia były łatwo akceptowane. Pomimo ogólnej cechy w budowie czaszki, naukowcy odkryli również główną różnicę - jest to wzrost, a jego wysokość była charakterystyczna dla każdego plemienia. Oznacza to, że ci, którzy stworzyli taką rasę, zdecydowali się wyjść poza jedną opcję i eksperymentować, aby stworzyć najbardziej odpowiednią.

Oczywiście, przede wszystkim badaczy interesuje pytanie, dlaczego wszystkie te prehistoryczne plemiona wymarły? Tak jak zniknęły nagle wszystkie dinozaury, pozostawiając jedynie niewielką liczbę artefaktów, tak zniknęły również krasnale, a nie tylko krasnoludy, aw miejscach ich osad nie da się znaleźć śladów walki, jak to zwykle bywa w przypadku zniszczenia osady przez wroga. Odnosi się wrażenie, że w pewnym momencie po prostu spakowali się i wyszli, zostawiając tylko groby.

Jak wiecie, antropolodzy wciąż szukają tego bardzo tajemniczego przejściowego związku między małpą a Homo sapiens, chociaż dziś jest jasne, że ludzkość nie mogła powstać całkowicie od małpy. Ale geny tych tajemniczych stworzeń mogły zostać użyte przez kogoś do stworzenia nowej rasy, która później całkowicie zastąpiła ich przodków. Porównanie DNA nowoczesny mężczyzna Dzięki uzyskanemu materiałowi badacze otrzymali takie potwierdzenie, ale dlaczego, mając większą objętość mózgu i bardziej złożoną strukturę łańcucha DNA, nadal ustępowali nam?

Człowiek ma wiele wspólnego ze zwierzętami, a zachowanie większości przedstawicieli ludzkości nie różni się zbytnio od zwierzęcia, bez względu na to, jak bardzo chce się postawić na najwyższym etapie rozwoju. Badacze porównali dziesiątki tysięcy ludzi na różnych kontynentach i odkryli, że wiele z nich ma cechy jednego lub drugiego zwierzęcia na twarzy, sylwetce, chodzie. Udało nam się zidentyfikować kilka grup podobieństw: małpy, gryzonie, psy, koty, gady i ryby. Jednocześnie charakter tych ludzi w ogóle nie mógł odpowiadać obrazowi, który im odpowiadał. Na podstawie uzyskanych danych naukowcy zasugerowali, że nie tylko małpa, jak twierdzi teoria darwinowska, ale także inne typy stworzeń mogą dać początek rasie ludzkiej.

Wśród stworzeń stale żyjących w wodzie są ssaki, na przykład te same delfiny czy wieloryby. Mają też budowę mózgu podobną do człowieka, co oznacza, że \u200b\u200bcałkiem możliwe jest pochodzenie od nich jakiejś części ludzkości lub od jakiejś ryby. W końcu kosmici twórcy mogli wykorzystać nie tylko materiał uzyskany od małpy, ale także inne zwierzęta, aby połączyć się ze swoimi genami. Wszystko to bardzo przypomina eksperymenty selekcyjne, których celem jest identyfikacja najbardziej odpornych gatunków, z których następnie może wydać się silne potomstwo. O tym, że tak było najprawdopodobniej, świadczy również specyfika dojrzewania płodu ludzkiego, ponieważ zanim uzyska on zarysy charakterystyczne dla osoby, zachodzą przemiany, podczas których płód na przemian upodabnia się do embrionów każdej z klas zwierząt.

Ta cecha doprowadziła naukowców do idei różnych przodków z jednej strony, az drugiej strony wspólnych. W świetle tych odkryć kult starożytnych plemion jakiegokolwiek zwierzęcia nie wydaje się czymś nienaturalnym. Celtowie i inne ludy żyjące na terytorium współczesnej Europy zawsze wybierali na swojego patrona albo niedźwiedzia, wilka lub inne zwierzę, składając mu ofiary i przedstawiając je na tarczach lub mieszkaniach. Sugeruje to, że doskonale wiedzieli, jak utrzymywać kontakt ze swoimi przodkami, a przy okazji nigdy nie polowali na takie zwierzęta.

W mrocznym średniowieczu, kiedy autorytet kościoła był nade wszystko i coś niezrozumiałego zostało natychmiast przypisane ciemne siły, kobieta rodząca, która urodziła potomstwo z pewnymi drobnymi anomaliami, takimi jak brak palca lub ręki, została natychmiast skazana na spalenie. Oczywiście narodziny dziecka z wadami genetycznymi, a nawet martwego dziecka z deformacjami przypominającymi jakiekolwiek zwierzęta, były wyrokiem śmierci, zarówno dla matki, jak i często dla całej rodziny. Dziś jest to oczywiście niedopuszczalne, ale właśnie dlatego takie awarie występują w organizmie, naukowcom trudno jest to wyjaśnić, a kobiety nierzadko przynoszą nawet potomstwo, które wygląda jak hybryda ryb i ludzi. Oczywiście nie żyje długo, a często jest martwy, ale jak to się może stać, zwłaszcza jeśli oboje rodzice nie mają problemów zdrowotnych?

Genetycy sugerują, że okresowo może dochodzić do nieprawidłowego funkcjonowania ludzkiego układu rozrodczego, w wyniku czego przy rozmnażaniu potomstwa wykorzystuje się nie informacje przechowywane w chromosomach matki i ojca, ale pozostałości po przodkach. Każdy człowiek to ma i to w wyniku wpływu jakichś zewnętrznych okoliczności, nawet najbardziej zdrowi ludziemoże pojawić się potomstwo niskiej jakości. Używanie alkoholu i tytoniu nie ma z tym absolutnie nic wspólnego i jak dotąd naukowcy nie są w stanie określić, jakie czynniki na to wpływają. Jednym z najbardziej prawdopodobnych jest nadal promieniowanie, którego wpływ na strukturę DNA jest znany od dawna, ale ponieważ nie ma tak wielu otwartych źródeł promieniowania, o dziwo, winę ponosi światło słoneczne. Faktem jest, że warstwa ozonowa, która stała się cieńsza z powodu efektu cieplarnianego, nie może już całkowicie odfiltrować twardego promieniowania, a w niektórych miejscach całkowicie zniknęła. Według badań wszyscy, którzy rodzili potomstwo z zaburzeniami genetycznymi, stale spędzali czas na otwartym słońcu, czy to na plaży, czy w pracy. Takie wyniki badań nie stały się dla naukowców sensacją, gdyż szkodliwe działanie promieni słonecznych na skórę, prowadzące do chorób onkologicznych, jest znane od dawna. Może się zdarzyć, że w najbliższej przyszłości ze względu na zmiany klimatu i wzrost temperatury na planecie naukowcy będą musieli opracować globalne metody ochrony, w przeciwnym razie konsekwencje mogą się tylko pogorszyć.

Ciało ludzkie wciąż skrywa wiele tajemnic, a niestety pracę nad ich badaniem utrudnia banalna chęć wzbogacenia się. Już dziś światowy spisek farmaceutyczny jest dość wyraźnie widoczny, gdy jakiekolwiek badania nad drogą do wyeliminowania choroby są zablokowane, bo po jednorazowym wyleczeniu kupujący nie będzie już kupował drogich leków. Gdy zdrowy rozsądek przezwyciężymy chciwość, będziemy w stanie wyeliminować nie tylko banalne choroby układu oddechowego, ale także wiele uznawanych za nieuleczalne, w tym genetyczne.

Największą tajemnicą natury jest człowiek!

Co kryje się za narodzinami człowieka na Ziemi? Ewolucja, kosmiczne pochodzenie czy Boska Opatrzność? Do tej pory spory w kręgach naukowych i filozoficznych na ten odwieczny temat nie ustępują. A co to jest sama wieczność? Po co jest wszechświat? Dla kogo to jest? Kto przestrzega praw natury i kto je wymyślił? Jest wiele interesujących i kompetentnych argumentów. W tym artykule podane są ciekawe myśli duchowieństwa, bez których wiele pytań i odpowiedzi będzie wydawać się bezbarwnych. Przeczytaj je poniżej. A na mojej stronie „Naturalist” bez tego artykułu refleksje na temat natury ludzkiej nie będą pełne.

Największa tajemnica. Czym jest ludzkie „ja”?

(Z książki F. I. Mielnikowa „Obalenie ateizmu”, wydanie dziewiąte, 1937, s. 94-96).
„Ze wszystkich tajemnic i tajemnic świata, które ekscytują ludzkość, największym i najważniejszym jest sam człowiek. A dopóki ta tajemnica nie zostanie ujawniona i zrozumiana, całe nasze życie będzie ślepe, pozbawione sensu i zupełnie niepotrzebne. Ale tę wielką tajemnicę można zrozumieć. tylko w świetle Boskości, tylko z uznaniem istnienia Stwórcy świata, Najwyższego Rozumu - Początku wszystkich początków, Źródła wszelkiego życia Pytanie o naturę naszych myśli, świadomości i samoświadomości zadaje śmiertelną klęskę ateizmowi, który jest zmuszony lub przyznać, że istnieje duchowa egzystencja w świecie i człowieku początek, czyli stwierdzenie, że nasza aktywność umysłowa i życie to rodzaj zabawy z pierwiastkami, gra siarki i azotu, a to oznacza przekreślenie całej historii ludzkości.
Duchowa natura naszych myśli i naszego umysłu jest tak oczywista i niepodważalna, że \u200b\u200bnaukowcy wszystkich kierunków i wszystkich czasów stanowczo przyznali, że duchowa zasada - dusza - działa w człowieku.
Niezwykle ciekawe jest to, że nawet przedstawiciele takiego nurtu filozoficznego, który za wiarygodne uznaje tylko to, co jest dostępne dla naszych zmysłów, nawet oni stanowczo i przekonująco deklarują, że w człowieku jest dusza rozumna i że to ona myśli i jest świadoma, a nie żywioły: mózg jest tylko instrumentem jej działania, podobnie jak język, jest narzędzie słowa, a nogi są narzędziem lub narzędziem osoby. Tak jak substancja jest czymś tajemniczym, tak duch jest tajemniczym czymś, co czuje i myśli. Słuchaj, duch czuje i myśli, nie mózg, nie tlen i skrobia. Jest coś, co nazywa się moim „ja”, lub inaczej mówiąc, moim duchem, i to, co rozpoznaję jako odrębne od tych wrażeń, myśli i innych rzeczy, coś, co rozpoznaję nie jako myśli, ale jako istotę z przedmiotem.
To, czego istnienie można potwierdzić w pełnym tego słowa znaczeniu, musimy nazwać substancją duszy, w przeciwieństwie do różnych form, jakie przybiera. Wszystkie nasze odczucia, wszystkie nasze myśli, uczucia, sądy, idee - wszystko to jest przejawem naszej duszy.
Istnienie duszy jest tak pewne, że naukowcy i filozofowie twierdzą, że jest ona pewniejsza niż istnienie samego świata. Słynny filozof Schopenhauer, słynny fizjolog Helmholtz, słynny pozytywista Riehl, fizjolog Fink, utalentowany autor słynnej „Historii materializmu” Lange, rosyjski akademik Tarchanow i wielu innych mówili i pisali o tym.
(Z książki Archimandryty Ambroży (Jurasowa) „Pytania o Boga, wiarę, duszę i zbawienie”).
„Wszystko, co widzimy, słyszymy, jest odciśnięte w wieczności, na zawsze. Ale wszystkie informacje są przechowywane nie w mózgu, ale w świadomości naszej duszy. Kiedyś rozmawiałem z jedną osobą. Powiedziałem mu:
- Gdzie są przechowywane informacje - słuchowe, wizualne, dotykowe?
- Jak gdzie? W mózgu.
- A jeśli postawimy ludzki mózg na stole, weźmiemy mikroskop elektronowy, czy znajdziemy jakieś informacje?
- Nie.
Mózg jest narzędziem; wszystkie informacje są przechowywane w świadomości naszej duszy, poprzez mózg dusza otrzymuje i wysyła informacje, na przykład osoba gra na instrumencie muzycznym. Możemy rozebrać ten instrument na części, ale nie znajdziemy nuty, ani jednego utworu. To narzędzie, dzięki któremu muzyk pokazuje swoje możliwości. Mózg jest także narzędziem, poprzez które dusza się przejawia. "

Największa tajemnica. Niezrozumiała niezrozumiałość.

Gdyby nie było umysłu, nie bylibyśmy w stanie go sobie wyobrazić (umysłu), ułożyć na jego temat pojęcia, z wyjątkiem tego, że nie byłoby nic do wyobrażenia, żeby ułożyć pojęcie. Ale umysł jest, obejmuje i tworzy. Więc nie powinniśmy, nie mamy prawa zaprzeczać, że nie było Wyższego Umysłu, który byłby wszystkim we wszystkim ...
O istnieniu Boga można wydedukować wnioskując, można go jeszcze lepiej odczuć, ale nadal pozostaje niezrozumiałe.
Jaki jest związek czasu z wiecznością, a człowieka z Bogiem?
Jakiego rodzaju jest to stworzenie, które stwarza, chroni i zapewnia? Skąd się wziął, a jeśli nie, skąd się wziął, to jak jest, tworzy, zachowuje i dostarcza?
I po co? Dla ich chwały są to ludzkie, konwencjonalne słowa, które nie mają znaczenia, które rozumiemy!
Skąd się bierze zło? Dlaczego jest to dozwolone?
Czytelnicy powinni pamiętać, przy wszystkich tego rodzaju pytaniach, że są one zakładane przez naturalny tok myślenia człowieka, a dla wierzącego chrześcijanina, oświeconego Objawieniem, one oczywiście nie istnieją.
Ile osób przeżyło na świecie? Ile mieli myśli, uczuć, motywów, a wszystko to jest całością, jest w czymś zawarte, jest gdzieś zmagazynowane i wszystko zostanie zapamiętane?
W świecie fizycznym nie zniknie ani jedno ziarenko proszku, aw świecie moralnym nie zniknie ani jedna myśl, ani jedno uczucie, ani jeden ruch.
Wszechświat duchowy, ekspansywny, nie mniej substancjalny lub równie transcendentalny!
Odwieczna istota, która nie może nie być i pozostaje zawsze w jednej pozycji, wszechmocna i wszechwiedząca - niezrozumiała niezrozumiałość!
Ale jeśli przed naszymi oczami jest wiele niezrozumiałości, do których musimy się przyznać i do których przy całej naszej skłonności do niewiary musimy wierzyć, to na jakiej podstawie niektórzy ludzie odważą się wymagać i żądają zrozumienia tylko z najwyższych tajemnic, takich jak bycie i bycie Boże, a z powodu nieporozumienia odrzucają je bezwarunkowo?
Człowiek nie rozumie swojego bytu i bytu, ale chce zrozumieć byt i byt Boga! Nie może zrozumieć i odrzucić, a on sam, chociaż siebie nie rozumie, czy nie jest to zupełny absurd, czy rażąca sprzeczność - przyjąć jedną rzecz, a odrzucić drugą na tych samych warunkach?
Kretki kopią pod ziemią i rozmawiają o słońcu. Są między nimi sprytni ludzie, którzy zobowiązują się udowodnić, że nie ma słońca, a nawet nie może. Tłum wiwatuje z pełnej przyjemności! Nieszczęśliwy!
Powyżej są przykłady niezliczonych tajemnic w widzialnym, dotykowym świecie, które musimy zaakceptować bez zastrzeżeń: jakie mamy prawo odrzucać tajemnice, nazywać je duchowymi lub religijnymi tylko z tego powodu. że nie możemy ich sobie wytłumaczyć?
Odrzucając tajemnice religijne, czy wolnomyśliciele stają się mądrzejsi, bardziej zdolni do zrozumienia innych tajemnic? Ani trochę.
Ale czy nie wszyscy ludzie wierzą w ten sam sposób, a przynajmniej podobnie, jednorodnie, to znaczy nie wszyscy czują to samo, oczywiście każdy w pewnym stopniu, ale wyrażają swoje uczucia różnymi słowami lub dodają różne pojęcia do tych samych słów, o kogo się kłócą, wyrzekając się swojego podstawowego znaczenia?
Oznacza to, że wszyscy ateiści, starożytni i nowi, wszyscy nihiliści uznają Boga, tylko go wzywają różne nazwy, zastosuj swoje wyobrażenia o Nim do różne słowai kłócą się z goryczą o swoje słowa, nie zdając sobie sprawy, że wszyscy zgadzają się ze sobą mniej więcej, a jedynie odrzucają potoczną nazwę lub imię.
Odłóżmy na chwilę pojęcie Boga. Otóż, zdaniem ateistów, jest to siła twórcza działająca w naturze, nadająca kwiatom farbę i zapach, metaliczny połysk, owocowy smak, siła lwa, prędkość orła, głos słowika, sztuka zbierania miodu i rzeźbienia wosku, ta siła, która wytwarza, konserwuje, Czy człowiek nie powinien wzbudzać takiego samego szacunku, jaki religia wzbudza dla Boga, Stwórcy wszystkiego?
Filozofowie rozpoznają jakąś siłę twórczą i nie mogą jej odmówić racjonalności, szanują ją. Ona jest Bogiem. Jakie jest największe, najświętsze z działań tej siły? Chrześcijaństwo.
Ilu ludzi może pomieścić w swoich umysłach teraźniejszość, przeszłość, przyszłość, ile myśli, uczuć, zamiarów, nadziei, marzeń, pragnień, najróżniejszych: czy nie jest możliwe sformułowanie na tej podstawie przybliżonej koncepcji wszechmocy i wszechwiedzy Boga? Nie można porównać, jako nieskończenie małej miniatury z nieskończenie wielkim oryginałem, ale czy nie można tu dostrzec choćby jakiegoś cienia, słabego odbicia, czy można przewidzieć istnienie Wszechogarniającego Umysłu, zgodnie z Pismem Świętym, że człowiek został stworzony na obraz i podobieństwo Boga?
Czym on jest? Nie może sobie tego wyobrazić i może tylko poczuć swoją istotę.
Ale nawet naszego ograniczonego umysłu nie moglibyśmy sobie wyobrazić, gdyby nie był nasz w nas, manifestował się w jego działaniach.
Ciało, dusza, duch tworzą osobę. I człowiek został stworzony na obraz i podobieństwo Boże!
Myśl, dźwięk, znaczenie, które składają się na słowo, są słabym przykładem podobieństwa.
Jest natura widzialna, świat materialny: widzimy go, czujemy, można go poczuć za pomocą zmysłów. Jego zjawiska są stopniowo rozpoznawane, rozumiane, opisywane. Poświęcone im nauki stają się w tym sensie coraz szersze, choć wciąż jest wiele luk, chociaż wiele szczegółów i szczegółów pozostaje nieznanych, a inne wydają się wręcz niezrozumiałe.
(Z książki posła Pogodina „Prosta mowa o podstępach”).

Największa tajemnica. Niewytłumaczalne naukowo właściwości człowieka.

Mając wiele wspólnych właściwości fizyczne w przypadku zwierząt człowiek posiada jednocześnie szereg właściwości duchowych, których nie da się wyprowadzić, a czasami są one sprzeczne z procesami ewolucyjnymi.
UMYSŁ.
Nauka wciąż nie zna prawa, zgodnie z którym atomy i cząsteczki mogą zorganizować się w żywą komórkę i dać początek inteligencji. Słynny kanadyjski profesor biologii M. Ruse, agnostyk w swoich przekonaniach, mówiąc o idei tak zwanego naturalnego pochodzenia ludzkiego umysłu poprzez ewolucję, napisał: „Jednak, co można z całą mocą stwierdzić, teoria biologiczna i praktyka eksperymentalna silnie świadczą przeciwko temu. We współczesnej biologii teoretycznej nie ma nic, co pozwoliłoby nam przyznać nieuniknioną nieuchronność pojawienia się rozumu ”.
Rozum, zdolny do abstrakcyjnego myślenia i kreatywności, wznosi człowieka niezmiernie ponad świat zwierząt. Jeśli ludzki umysł był wynikiem naturalnego rozwoju mózgu, to zaskakujące jest, że wśród niezliczonych form życia innych niż ludzie istnieje bardzo niewiele oznak zdolności myślenia, które przewyższają instynkt. Nie ma dowodów na stopniową ewolucję zdolności myślenia, która doprowadziła do pojawienia się inteligencji. Ogromna przepaść mentalna między człowiekiem a najmądrzejszym zwierzęciem obala ewolucyjny mit. Instynkt u niższych zwierząt często wykazuje zaskakującą zaradność, ale ta zaradność jest ograniczona wąskimi ramami konkretnego przypadku. Dzięki zgromadzonej wiedzy człowiek dokonuje postępu intelektualnego prowadzącego do głębszego zrozumienia zjawisk, podczas gdy zwierzęta pozostają na poziomie psychicznym swoich przodków.
Aktywność umysłowa zwierzęcia odzwierciedla głównie potrzeby jego organizmu: odżywianie, rozmnażanie, samozachowanie. Nikt nie zaprzecza, że \u200b\u200bjest to również charakterystyczne dla ludzkiej psychiki. Ale w człowieku jest coś, co jest głęboko niezgodne z życiem ciała, a nawet sprzeczne z najważniejszymi potrzebami fizycznymi.
Z drugiej strony, chociaż społeczeństwo wpływa na świadomość, to jednak świadomość przekształca stado w zorganizowane społeczeństwo, nadaje sens życiu społecznemu, a wspólna praca - twórczą.
Takie cechy są nieodłączne od ludzi, które nie mogły powstać w procesie naturalnej selekcji i wcale nie były decydujące w życiu biologicznym gatunku. Uczucia abstrakcyjnej sprawiedliwości i poszukiwania wyższego znaczenia nie można było uzyskać poprzez selekcję, ponieważ te uczucia nie dają żadnej fizycznej korzyści. Podobnie, uczucia moralne, a także uczucia piękna i mistyczności wcale nie są późnym wytworem cywilizacji, a wręcz przeciwnie, są nieodłączne od „dzikusów” na najniższych poziomach kultury.
Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że tylko człowiek jest w stanie wznieść się do myśli Najwyższego Stwórcy i chce się z Nim komunikować. W przypadku jakichkolwiek odstępstw od norm moralnych tkwiących w sumieniu, człowiek czuje się odpowiedzialny wobec Stwórcy. Chociaż w życiu codziennym widać wiele niesprawiedliwości, jest się przekonanym, że ostatecznie prawda musi zwyciężyć.
Najważniejszy moment w transformacji zwierzęcia w człowieka leży poza antropologią i biologią. Nauka może próbować zrekonstruować kolejne etapy rozwoju mózgu - ale nic więcej. Sam mózg był jedynie niezbędnym narzędziem, zdolnym do wychwytywania najsubtelniejszych wibracji niematerialnej płaszczyzny bytu i stania się narzędziem ducha. Wszelka ewolucja, podobnie jak rozwój aparatu nerwowego, jest według Władimira Sołowjowa „konieczną drogą do doskonałości. Nikt nie udowodni, że mięczaki czy gąbka potrafią poznać prawdę lub swobodnie koordynować swoją wolę z absolutnym Dobrem. tak, że na świecie powstawały coraz bardziej złożone i wyrafinowane formy organiczne, aż powstała taka forma, w której ujawniłaby się świadomość i pragnienie doskonałości ... Kropla żywej protoplazmy, której stworzenie wymagało również sporej siły twórczej, choć zawiera możliwość pojawienia się człowieka organizmu, ale realizacja tej możliwości powstania wymagała całego procesu biologicznego, bardzo złożonego i długotrwałego ”.
(Biskup Alexander (Mileant), Ulotka misyjna nr 138 Prawosławna misja Świętej Trójcy).

Na pierwszy rzut oka tak się wydaje nowoczesny świat wystarczająco zbadane. Przecież postęp naukowy i technologiczny osiągnął taki poziom, że naukowcy prawdopodobnie odkryli wszystkie sekrety. Ale to jest dalekie od przypadku.

Tajemnice przyrody istnieją do dziś, niezwykłe, owiane przesądami i hipotezami naukowymi, wymykające się wszelkim wyjaśnieniom.

Dotknijmy najbardziej niesamowitego z nich, podnosząc zasłonę tajemnicy.

Mistyczny „Krzywy las”

Ten las sosnowy, położony w pobliżu polskiego miasta Gryf, ma ponad 400 setek drzew, których zakrzywione pnie, wszystkie jako jeden, wskazują w jednym kierunku. Wznosząc się nad ziemią, wyginają się po łuku w kierunku północnym, a następnie prostując się rozciągają się do 15 m. Na tym nie kończą się tajemnice przyrody. Las ma jeszcze jedną osobliwość - nie słychać w nim żadnych dźwięków. Koniki polne nie ćwierkają, ptaki nie śpiewają. Kompletna cisza.

Miejscowi żartują, wyjaśniając, że drzewa są specjalnie odwrócone na północ, aby nikt nie zgubił się w lesie.

A sam „Krzywy Las” jest ponuro cichy, nikomu nie zdradzając swojej tajemnicy.

Dolina Wędrujących Kamieni

Tajemnice natury są na każdym kroku globus... W stanie Kalifornia (USA) znajduje się jedna niezwykła równina znajdująca się na terenie suchego starożytne jezioro... W rzeczywistości jest to pustynia bez wody i roślinności, na której powierzchni rozrzucone są kamienie. O to właśnie chodzi w nich. Okazuje się, że są one same na zupełnie płaskim terenie, pokonując dziennie 15‒20 cm, co znajduje odzwierciedlenie w nazwie terenu - Dolina Wędrujących Kamieni.

Naukowcy próbują wyjaśnić te tajemnice przyrody aktywnością sejsmiczną, silnymi wiatrami lub deszczami. Ale w dolinie praktycznie nie ma opadów, a kamienie, z których niektóre ważą około 500 kg, z trudem mogą być poruszane przez wiatr.

Ale tubylcy są pewni, że kamienie są poruszane przez złe demony.

Jezioro atramentowe

W okolicach miasta Sidi Bel (Algieria) znajduje się niezwykłe naturalne jezioro. Tajemnice przyrody (zdjęcia pokazują je w całej okazałości) są w tej okolicy niesamowite. Jezioro nie jest wypełnione wodą, ale prawdziwym atramentem, więc nie ma w nim roślin i ryb.

Naukowcy walczyli z tym zjawiskiem od dawna, a jednak odkryli przyczynę. Chodzi o rzeki, które wpływają do jeziora. Jedna z nich zawiera ogromne ilości rozpuszczonych soli żelaza, a druga, przepływająca przez torfowiska, zawiera związki organiczne. Wpadają do nich ich wody, łączące się w dorzeczu jeziora reakcja chemiczna, w wyniku czego powstaje prawdziwy atrament.

Opinie lokalni mieszkańcy podzielone na ten wynik. Niektórzy są pewni, że są to demoniczne sztuczki i nazywają jezioro „okiem diabła”, podczas gdy inni odnoszą korzyści i żartobliwie nazywają je „kałamarzem”.

Nadal mamy do czynienia z czymś nadprzyrodzonym, niesamowitym, a nawet mistycznym przez długi czas. natury są niewyczerpane i chciałbym rozwikłać każdą z nich.

W górę